Realme 12 Pro+
| Brand |
Realme RealmeSmartphones |
|---|---|
| Model name | 12 Pro+ |
| Other names | RMX3840, RMX3841 |
| Predecessor | Realme 11 Pro+ |
| Announced |
1Q 2024 (2 years 4 months ago) |
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP65 |
| Dimensions | 161.47 x 74.02 x 8.75 mm |
| Weight |
196.00 g
Buy case |
| Colour |
Available in 3 variants:
|
| Display |
Color / AMOLED 1,07 billions colors, 120 Hz, Touch sampling rate 240 Hz 1080 x 2412 px (6.70") 394 ppi max. luminance 950 nitów [cd/m²] contrast 5000000:1, 100% DCI-P3 ∼90.4% screen-to-body ratio |
| Display protection |
|
| Talk time (max.) |
|
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Po 5000 mAh
Buy powerbank |
| Battery rated capacity | 4880 mAh |
| Quick battery charging | SuperVOOC up to 67 W |
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
Available in 3 variants:
|
| RAM memory |
Available in 2 variants:
|
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 14 |
| Interface | realme UI 5.0 |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 SM7435-AB
Processor clock: 2.40 GHz Number of cores: 8 GPU: Adreno 710 |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, 5G
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
| EAN |
Available in 7 variants:
|
| MPN |
Available in 2 variants:
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please