Teclast T65 Plus
| Brand |
Teclast TeclastSmartphones |
|---|---|
| Model name | T65 Plus |
| Announced |
4Q 2025 (7 months ago) |
| Type | Tablet Phone |
| Dimensions | 310.00 x 201.50 x 8.30 mm |
| Weight |
755.00 g
Buy case |
| Colour | Red |
| Display |
Color / IPS TFT 16,7 millions colors, 120 Hz, Touch sampling rate 240 Hz 1200 x 1920 px (13.40") 169 ppi max. luminance 300 nitów [cd/m²] ∼83.4% screen-to-body ratio |
| Display protection |
|
| Talk time (max.) | 4G: 2100 min. (35.0 h) |
| Stand-by (max.) |
|
| Playback time (max.) |
Audio: 18 h Video: 12 h |
| Internet browsing time (max.) | 4G: 8,9 h |
| Standard battery |
Li-Ion 10000 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging | USB Power Delivery up to 18 W |
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
256 GB
Buy memory card |
| RAM memory | 8 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 15 |
| Processor |
MediaTek Helio G99 MT6789
Processor clock: 2.20 GHz Number of cores: 8 GPU: ARM Mali-G57 MC2 |
| Standards |
GSM, LTE
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM | nanoSIM, microSD |
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please