360 Mobiles N6 Lite
| Type | Touch |
| Dimensions | 152.35 x 75.94 x 8.25 mm |
| Weight | 160.00 g |
| Display size | 5.50" |
| Display | Color / IPS TFT 16M colors 1080 x 1920 px (5.50") 401 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Standard battery | Li-Ion 4020 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | Quick Charge |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 32 GB |
| RAM memory | 4 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC up to 128 GBBuy memory card |
| Operating system | Android |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 630 |
| Processor clock | 2200 MHz |
| GPU | Adreno 508 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | DualSIM(nanoSIM, nanoSIM) |
| DualSIM mode | dual standby |
| Announced | 4Q 2017 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 850 900 1900 2100 |
| LTE standard | |
| CDMA | 850 CDMA2000 1X |
| Standard TD-SCDMA | 1900 2000 |
| UMA |
