AI+ Nova Flip 5G
| Type | - |
| Dimensions | 169.40 x 76.00 x 7.20 mm |
| Weight | 193.00 g |
| Display size | 6.90" |
| Display | Color / AMOLED 1188 x 2790 px (6.90") 439 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | Color / AMOLED 422 x 682 px (3.00") |
| Protection of the secondary display | |
| Standard battery | Li-Po 4325 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 256 GB |
| RAM memory | 8 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Operating system | Android 15 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300X MT6878V/FZA |
| Processor clock | 2500 MHz |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | DualSIM(nanoSIM, nanoSIM) |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM | |
| Announced | 2Q 2026 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 |
| UMTS | 850 900 2100 |
| LTE standard | FDD LTE: 2600, 2100, 1800, 900, 850, 800, 700 TDD LTE: 2600, 2500, 2300 |
| Standard 5G | FDD 5G: 2100, 1800, 900, 850, 700 TDD 5G: 3700, 3500, 2300 |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
