Alcatel One Touch Pop S9
| Type | Touch |
| Dimensions | 162.40 x 84.40 x 8.60 mm |
| Weight | 182.00 g |
| Display size | 5.90" |
| Display | Color / IPS TFT 16M colors 720 x 1280 px (5.90") 249 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Talk time (max.) | 2G: 2160 min. (36.0 h) 3G: 1380 min. (23.0 h) |
| Stand-by (max.) | 3G: 425 h. (17.7 days) |
| Playback time (max.) | Audio: 45 h (1.9 days) |
| Standard battery | Li-Ion 3400 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 8 GB, 16 GB |
| End-user memory | 5.3 GB |
| RAM memory | 1 GB, 2 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC up to 32 GBBuy memory card |
| Operating system | Android 4.3 Jelly Bean |
| Processor clock | 1200 MHz |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | SingleSIM(microSIM) |
| Other names | 7050W; 7050Y |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 850 900 1900 2100 |
| LTE standard | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
