Alcatel One Touch View
| Type | Touch |
| Dimensions | 124.00 x 64.00 x 10.57 mm |
| Weight | 135.00 g |
| Display size | 4.00" |
| Display | Color / IPS TFT 480 x 800 px (4.00") 233 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Talk time (max.) | 2G: 459 min. (7.7 h) |
| Stand-by (max.) | 2G: 390 h. (16.3 days) |
| Standard battery | Li-Ion 1500 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 4 GB |
| RAM memory | 512 MB |
| Memory cards | |
| Operating system | MS Windows Phone 7.5 |
| Processor | Qualcomm MSM7227A |
| Processor clock | 1000 MHz |
| GPU | Adreno 200 enhanced |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 900 2100 |
| LTE standard | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
