Archos Diamond Omega
| Type | Touch |
| Dimensions | 147.46 x 72.68 x 8.50 mm |
| Weight | 170.00 g |
| Display size | 5.73" |
| Display | Color / IPS TFT 16M colors 1080 x 2040 px (5.73") 403 ppi |
| Display protection | Corning Gorilla Glass Buy screen protector
|
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Standard battery | Li-Ion 3100 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | Quick Charge 3.0 |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 128 GB |
| RAM memory | 8 GB |
| Memory cards | |
| Operating system | Android 7.1 Nougat |
| Interface | nubia UI 5.1 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 835 8998 |
| Processor clock | 2450 MHz |
| GPU | Adreno 540 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | DualSIM(nanoSIM, nanoSIM) |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM | nanoSIM, microSD |
| Announced | 4Q 2017 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 850 900 1900 2100 |
| LTE standard | FDD LTE: 2600, 2100, 1800, 900, 800 |
| CDMA | 850 |
| Standard TD-SCDMA | 1900 2000 |
| UMA |
