Asus Pegasus X003
| Type | Touch |
| Dimensions | 146.00 x 73.00 x 9.90 mm |
| Weight | 153.00 g |
| Display size | 5.00" |
| Display | Color / IPS TFT 16M colors 720 x 1280 px (5.00") 294 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Talk time (max.) | 3G: 990 min. (16.5 h) |
| Stand-by (max.) | 3G: 285 h. (11.9 days) |
| Standard battery | Li-Po 2500 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 16 GB |
| RAM memory | 2 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC up to 32 GBBuy memory card |
| Operating system | Android 4.4 KitKat |
| Interface | Zen UI |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor clock | 1200 MHz |
| GPU | Adreno 306 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | DualSIM(microSIM, microSIM) |
| Hybrid DualSIM | |
| Announced | 2Q 2015 |
| Other names | X003A |
| GSM frequencies | 900 1800 1900 |
| UMTS | |
| LTE standard | FDD LTE: 2100, 1800 TDD LTE: 2600 |
| CDMA | CDMA2000 1xEV-DO |
| Standard TD-SCDMA | 1900 2000 |
| UMA |
