Bigme B7 Pro
| Type | Tablet Phone |
| Waterproofness & dust-resistance | IP42 |
| Dimensions | 156.60 x 138.60 x 5.80 mm |
| Weight | 215.00 g |
| Display size | 7.00" |
| Display | Color / E-Ink 43 Hz 632 x 830 px (7.00") 149 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Standard battery | Li-Po 3000 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 64 GB, 256 GB |
| RAM memory | 4 GB, 8 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC up to 1000 GBBuy memory card |
| Operating system | Android 14 |
| Processor | MediaTek Dimensity 1080 MT6877TT |
| Processor clock | 2600 MHz |
| GPU | ARM Mali-G68 MC4 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 850 900 1900 2100 |
| LTE standard | |
| Standard 5G | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
