Crosscall Stellar-M6E
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP68 |
| Dimensions | 165.80 x 78.00 x 12.30 mm |
| Weight | 239.00 g |
| Display size | 6.10" |
| Display | Color / IPS TFT 16,7M colors 720 x 1560 px (6.10") 282 ppi |
| Display protection | Corning Gorilla Glass Buy screen protector
|
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Stand-by (max.) | 4G: 400 h. (16.7 days) |
| Standard battery | Li-Po 4500 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 64 GB |
| RAM memory | 4 GB |
| Memory cards | |
| Operating system | Android 14 |
| Processor | Qualcomm Dragonwing QCM4490 |
| Processor clock | 2400 MHz |
| GPU | Adreno 613 |
| Touchscreen | |
| SAR (10g) | 1,8 W/kg |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | DualSIM(nanoSIM, nanoSIM) |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM | |
| Announced | 4Q 2024 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 850 900 1700 1900 2100 |
| LTE standard | |
| Standard 5G | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
