Fly FS455 Nimbus 11
| Type | Touch |
| Dimensions | 132.90 x 67.30 x 10.20 mm |
| Weight | 130.00 g |
| Display size | 4.50" |
| Display | Color / TFT 16M colors 480 x 854 px (4.50") 218 ppi |
| Display protection | Asahi Dragontrail Buy screen protector
|
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Talk time (max.) | 2G: 360 min. (6.0 h) |
| Stand-by (max.) | 2G: 150 h. (6.3 days) |
| Playback time (max.) | Audio: 30 h (1.3 days) Video: 4 h (0.2 days) |
| Internet browsing time (max.) | WiFi: 4 h (0.2 days) 3G: 4 h (0.2 days) 4G: 4 h (0.2 days) |
| Standard battery | Li-Ion 1700 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 8 GB |
| RAM memory | 1 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC up to 32 GBBuy memory card |
| Operating system | Android 6.0 Marshmallow |
| Processor | MediaTek MT6737 |
| Processor clock | 1100 MHz |
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 @650 MHz |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | DualSIM(microSIM, microSIM) |
| Hybrid DualSIM | |
| Announced | 4Q 2016 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 900 1800 |
| UMTS | 900 2100 |
| LTE standard | FDD LTE: 2600, 1800, 800 |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
