Fujitsu F-01M
| Type | Clamshell |
| Waterproofness & dust-resistance | IP65, IP68 |
| Dimensions | 113.00 x 52.00 x 16.70 mm |
| Weight | 129.00 g |
| Display size | 3.00" |
| Display | Color / TFT 256k colors 480 x 854 px (3.00") 327 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | Mono / STN 64 x 64 px (1.20") |
| Protection of the secondary display | |
| Talk time (max.) | 4G: 350 min. (5.8 h) |
| Stand-by (max.) | 4G: 530 h. (22.1 days) |
| Standard battery | Li-Ion 1500 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 8 GB |
| RAM memory | 1 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC up to 32 GBBuy memory card |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Processor clock | 1100 MHz |
| GPU | Adreno 304 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | SingleSIM(nanoSIM) |
| Announced | 4Q 2019 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 850 900 1900 2100 |
| LTE standard | |
| Standard 5G | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
