Goclever Quantum 700
| Type | A tablet |
| Dimensions | 188.00 x 107.80 x 9.90 mm |
| Weight | 275.00 g |
| Display size | 7.00" |
| Display | Color / IPS TFT 480 x 800 px (7.00") 133 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Stand-by (max.) | 3G: 125 h. (5.2 days) |
| Standard battery | Li-Ion 2500 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 4 GB |
| RAM memory | 512 MB |
| Memory cards | microSD, microSDHC up to 32 GBBuy memory card |
| Operating system | Android 4.4.2 KitKat |
| Processor | Allwinner A23 |
| Processor clock | 1500 MHz |
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| Other names | TQ700 |
| GSM frequencies | |
| UMTS | |
| LTE standard | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
