Doogee V Max 2 Pro
| Brand |
Doogee DoogeeSmartphones |
|---|---|
| Model name | V Max 2 Pro |
| Announced |
2Q 2026 (this month) |
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP68, IP69K |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Dimensions | 184.89 x 84.60 x 29.40 mm |
| Weight |
|
| Colour |
Available in 3 variants:
|
| Display |
Color / IPS TFT 16,7 millions colors, 120 Hz 1080 x 2460 px (6.78") 396 ppi max. luminance 550 nitów [cd/m²] contrast 1500:1 ∼69.8% screen-to-body ratio |
| Display protection |
|
| Additional display |
Color / TFT 120 x 240 px (1.05") |
| Protection of the secondary display |
|
| Talk time (max.) |
|
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Po 22000 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging |
|
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
1000 GB
Buy memory card |
| RAM memory | 16 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 16 |
| Processor |
MediaTek Dimensity 8300 MT6897
Processor clock: 3.35 GHz Number of cores: 8 GPU: ARM Mali-G615 MC6 |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, 5G
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please