IUNI U3 mini
| Brand |
IUNI IUNISmartphones |
|---|---|
| Model name | U3 mini |
| Other names | U830 |
| Announced |
1Q 2015 (11 years 2 months ago) |
| Type | Touch |
| Dimensions | 139.00 x 70.50 x 9.50 mm |
| Weight |
158.30 g
Buy case |
| Colour |
|
| Display |
Color / LTPS TFT 16,7 millions colors 1080 x 1920 px (5.15") 428 ppi ∼74.6% screen-to-body ratio |
| Display protection |
|
| Talk time (max.) |
|
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Ion 2900 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging |
|
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory | 32 GB |
| RAM memory | 2 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 4.4.4 KitKat |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 801 8974AA
Processor clock: 2.30 GHz Number of cores: 4 GPU: Adreno 330 @450 MHz |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, TD-SCDMA
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | microSIM, microSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please