myPhone Infinity LTE
| Brand |
myPhone myPhoneSmartphones |
|---|---|
| Model name | Infinity LTE |
| Announced |
|
| Type | Touch |
| Dimensions | 137.40 x 67.70 x 7.40 mm |
| Weight |
133.00 g
Buy case |
| Colour |
Available in 2 variants:
|
| Display |
Color / IPS TFT 16,7 millions colors 720 x 1280 px (4.70") 312 ppi ∼65.5% screen-to-body ratio |
| Display protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Talk time (max.) |
|
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Ion 2000 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging |
|
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory | 16 GB |
| RAM memory | 1 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 4.4 KitKat |
| Processor |
MediaTek MT6582
Processor clock: 1.30 GHz Number of cores: 4 GPU: ARM Mali-400 MP2 @500 MHz |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | microSIM |
| EAN |
Available in 2 variants:
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please