Oppo Reno 3 Pro CPH2009
| Brand |
Oppo OppoSmartphones |
|---|---|
| Model name | Reno 3 Pro CPH2009 |
| Other names | Reno3 Pro CPH2009 |
| Announced |
2Q 2020 (6 years 1 month ago) |
| Type | Touch |
| Dimensions | 159.40 x 72.40 x 7.70 mm |
| Weight |
171.00 g
Buy case |
| Colour |
Available in 2 variants:
|
| Display |
Color / AMOLED 16,7 millions colors, 90 Hz 1080 x 2400 px (6.50") 405 ppi ∼88.4% screen-to-body ratio |
| Display protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Talk time (max.) | 4G: 1860 min. (31.0 h) |
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Ion 4025 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging | VOOC 4.0 |
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory | 256 GB |
| RAM memory | 12 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 10 |
| Interface | ColorOS 7 |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 765G SM7250-AB
Processor clock: 2.40 GHz Number of cores: 8 GPU: Adreno 620 |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, CDMA, TD-SCDMA
read more
|
| Touchscreen |
|
| SAR (10g) | 1,292 W/kg |
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
| EAN |
Available in 2 variants:
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please