Oppo Reno9
| Brand |
Oppo OppoSmartphones |
|---|---|
| Model name | Reno9 |
| Other names | PHM110 |
| Successor | Oppo Reno10 |
| Announced |
4Q 2022 (3 years 6 months ago) |
| Type | Touch |
| Dimensions | 162.30 x 74.20 x 7.19 mm |
| Weight |
174.00 g
Buy case |
| Colour |
|
| Display |
Color / AMOLED 1,07 billions colors, 120 Hz 1080 x 2412 px (6.70") 393 ppi ∼89.7% screen-to-body ratio |
| Display protection | Asahi Dragontrail |
| Talk time (max.) |
|
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Ion 4500 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging | SuperVOOC |
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory | 256 GB, 512 GB |
| RAM memory | 8 GB, 12 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 13 |
| Interface | ColorOS 13 |
| Processor |
Qualcomm Snapdragon 778G SM7325
Processor clock: 2.40 GHz Number of cores: 8 GPU: Adreno 642L |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, 5G
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please