Oukitel OT5S
| Brand |
Oukitel OukitelPhones |
|---|---|
| Model name | OT5S |
| Announced |
2Q 2024 (2 years ago) |
| Type | Tablet Phone |
| Waterproofness & dust-resistance | IP68, IP69K |
| Dimensions | 278.50 x 174.00 x 7.50 mm |
| Weight |
560.00 g
Buy case |
| Colour |
Available in 3 variants:
|
| Display |
Color / IPS TFT 16,7 millions colors, 60 Hz 1200 x 2000 px (12.00") 194 ppi ∼84.6% screen-to-body ratio |
| Display protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Talk time (max.) | 4G: 2100 min. (35.0 h) |
| Stand-by (max.) |
|
| Playback time (max.) |
Audio: 37 h Video: 10 h |
| Standard battery |
Li-Ion 8250 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging |
|
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
256 GB
Buy memory card |
| RAM memory | 6 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 14 |
| Processor |
Unisoc Tiger T606 UMS9230 T7200
Processor clock: 1.60 GHz Number of cores: 8 GPU: Mali-G57 MP1 @650 MHz |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM | nanoSIM, microSD |
| EAN |
Available in 3 variants:
|
| MPN |
Available in 3 variants:
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please