Oukitel WP35 S
| Brand |
Oukitel OukitelSmartphones |
|---|---|
| Model name | WP35 S |
| Other names | WP35S |
| Announced |
4Q 2024 (1 year 6 months ago) |
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP68, IP69K |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Dimensions | 172.20 x 81.00 x 14.90 mm |
| Weight |
360.80 g
Buy case |
| Colour |
Available in 3 variants:
|
| Display |
Color / IPS TFT 16,7 millions colors, 60 Hz 720 x 1612 px (6.56") 269 ppi max. luminance 400 nitów [cd/m²] ∼74.1% screen-to-body ratio |
| Display protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Talk time (max.) | 4G: 3900 min. (65.0 h) |
| Stand-by (max.) |
|
| Playback time (max.) |
Audio: 50 h Video: 18 h |
| Standard battery |
Li-Po 11000 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging |
|
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
256 GB
Buy memory card |
| RAM memory | 6 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 14 |
| Processor |
MediaTek Helio G85 MT6769V
Processor clock: 2.00 GHz Number of cores: 8 GPU: ARM Mali-G52 MC2 @1 GHz |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM | nanoSIM, microSD |
| EAN |
Available in 3 variants:
|
| MPN |
Available in 3 variants:
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please