Realme V60
| Brand |
Realme RealmeSmartphones |
|---|---|
| Model name | V60 |
| Other names | RMX3995 |
| Predecessor | Realme V50 |
| Announced |
2Q 2024 (1 year 11 months ago) |
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP64 |
| Dimensions | 165.61 x 76.04 x 8.04 mm |
| Weight |
185.00 g
Buy case |
| Colour |
|
| Display |
Color / IPS TFT 16,7 millions colors, 120 Hz 720 x 1604 px (6.67") 264 ppi max. luminance 625 nitów [cd/m²] ∼85.2% screen-to-body ratio |
| Display protection |
|
| Talk time (max.) |
|
| Stand-by (max.) |
|
| Standard battery |
Li-Po 5000 mAh
Buy powerbank |
| Battery rated capacity | 4890 mAh |
| Quick battery charging |
|
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
128 GB, 256 GB
Buy memory card |
| RAM memory | 6 GB, 8 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 14 |
| Interface | realme UI 5.0 |
| Processor |
MediaTek Dimensity 6300 MT6835T
Processor clock: 2.40 GHz Number of cores: 8 GPU: ARM Mali-G57 MC2 |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, 5G
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please