Ulefone Armor 29 Pro
| Brand |
Ulefone UlefoneSmartphones |
|---|---|
| Model name | Armor 29 Pro |
| Announced |
3Q 2025 (9 months ago) |
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP68, IP69K |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Dimensions | 177.35 x 85.60 x 33.80 mm |
| Weight |
688.00 g
Buy case |
| Colour | Marvel Black |
| Display |
Color / AMOLED 1,07 billions colors, 120 Hz 1080 x 2400 px (6.67") 395 ppi max. luminance 2200 nitów [cd/m²] contrast 5000000:1, 100% DCI-P3 ∼70.8% screen-to-body ratio |
| Display protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Additional display |
Color / AMOLED 340 x 340 px (1.04") |
| Protection of the secondary display | Corning Gorilla Glass 3 |
| Talk time (max.) | 4G: 6840 min. (114.0 h) |
| Stand-by (max.) |
|
| Playback time (max.) | Video: 27 h |
| Standard battery |
Li-Po 21200 mAh
Buy powerbank |
| Quick battery charging | USB Power Delivery up to 120 W |
| Charger included in the package |
|
| Wireless battery charging |
|
| Internal memory |
512 GB
Buy memory card |
| RAM memory | 16 GB |
| Memory cards |
|
| Operating system | Android 15 |
| Processor |
MediaTek Dimensity 7400
Processor clock: 2.60 GHz Number of cores: 8 GPU: ARM Mali-G615 MC2 |
| Standards |
GSM, UMTS, LTE, 5G
read more
|
| Touchscreen |
|
| DualSIM |
|
| SIM card(s) | nanoSIM, nanoSIM |
| DualSIM mode | dual standby |
| Hybrid DualSIM |
|
| EAN | 6975326660792 |
| MPN | UF-A29P |
A D V E R T I S E M E N T
We do our best to present the proper and current information on this page. However, in case of finding any error in the data above please