BLU Magic 2
| Type | Touch |
| Dimensions | 111.00 x 58.00 x 13.50 mm |
| Display size | 3.20" |
| Display | Color / TFT 256k colors 320 x 480 px (3.20") 180 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Standard battery | Li-Ion Buy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Memory cards | microSD, microSDHC |
| Operating system | Android 2.2 Froyo |
| Touchscreen | |
| DualSIM | |
| Hybrid DualSIM | |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 850 900 1800 1900 |
| UMTS | 900 1900 |
| LTE standard | |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
