Emporia Smart 6
| Type | Touch |
| Waterproofness & dust-resistance | IP54 |
| Dimensions | 165.00 x 77.00 x 11.00 mm |
| Weight | 209.00 g |
| Display size | 6.58" |
| Display | Color / IPS TFT 16M colors 1280 x 2408 px (6.58") 293 ppi |
| Display protection | |
| Additional display | |
| Protection of the secondary display | |
| Talk time (max.) | 3G: 600 min. (10.0 h) |
| Stand-by (max.) | 3G: 360 h. (15.0 days) |
| Standard battery | Li-Ion 3550 mAhBuy powerbank
|
| Quick battery charging | |
| Wireless battery charging | |
| Internal memory | 128 GB |
| RAM memory | 6 GB |
| Memory cards | microSD, microSDHC, microSDXC up to 256 GBBuy memory card |
| Operating system | Android 13 |
| Processor clock | 1800 MHz |
| Touchscreen | |
| SAR (10g) | 1,14 W/kg |
| DualSIM | |
| SIM cards standard | SingleSIM(nanoSIM) |
| Announced | 3Q 2023 |
| Other names | - |
| GSM frequencies | 900 1800 |
| UMTS | 900 2100 |
| LTE standard | FDD LTE: 2600, 2100, 1800, 900, 800 |
| Standard 5G | FDD 5G: 2600, 2100, 1800, 800, 700 TDD 5G: 3500 |
| CDMA | |
| Standard TD-SCDMA | |
| UMA |
